Z


uzanna Sosnowska to jedna z najwybitniejszych polskich wiolonczelistek młodego pokolenia, aktywna solistka, kameralistka i pedagog. Jest zwyciężczynią (I nagroda ex aequo i 8 nagród specjalnych) X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie oraz laureatką ponad 20 nagród na konkursach międzynarodowych na 3 kontynentach. Do najważniejszych osiągnieć artystki zaliczyć tu można: 1. nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Antona Rubinsteina w Düsseldorfie, 3. nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym B.Mazzacurati w Turynie, 2. miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen, 1. nagrodę na XVII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Petara Konjovića w Belgradzie, 2. miejsce (I nie przyznano) oraz nagrodę specjalna na IX. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Antonio Janigro w Poreč (Chorwacja), nagrodę specjalna na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym A. Janigro w Zagrzebiu, a także nagrodę specjalna na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Luis Sigall w Chile. 

Regularnie koncertuje w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Norwegii, Holandii, Szwecji, Hiszpanii, Chorwacji, Włoszech i Namibii. Jako solistka występuje z czołowymi polskimi i zagranicznymi orkiestrami takimi jak m.in. Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, AUKSO, Orquestra Cambra de Mallorca, Orchestra Nazionale de la RAI w Turynie, Metamorphosen Berlin czy Philharmonisches Orchester der Hansestadt Lübeck pod batutą m.in. A. Wita, T. Strugały, M. Mosia, D. Runtza, M. Klauzy, A. Humali, M. J. Błaszczyka, S. Bywalca czy A. Klocka. Wraz z hiszpańskim pianistą Magí Garcías tworzy duet nagradzony m.in. na Międzynarodowym Konkursie Kameralistycznym „Salieri-Zinetti“ w Weronie (1. nagroda) oraz  na Swedish Duo Competition w Katrineholm (2. nagroda). Wraz z Tansman Trio Zuzanna Sosnowska koncertuje w salach w całej Polsce m.in. W ramach programu „Scena Muzyki Polskiej”i rezydencji artystycznych „Silesia Sonans” , „Szczecin Classic” propagując muzykę swego patrona Aleksandra Tansmana. Debiutancki album zespołu ze światowymi premierami fonograficznymi dzieł Tansmana na trio smyczkowe ukazał się w grudniu 2023r. (wydawnictwo DUX). Liczne zaproszenia na festiwale i cykle koncertów takie jak m.in. Krzyżowa Music, Basso – Biennale Dźwięków Niskich i Letnie koncerty na Grochowskiej  w Polsce, Festival Clasclas w Hiszpanii, Music Connects w Szwajcarii, Thy Chamber Music Festival w Danii,  Musikfest Goslar, Heidelberger Frühling w Niemczech dały jej również możliwość dzielenia sceny z tak renomowanymi muzykami jak Vadym Kholodenko, Sunwook Kim, Marie-Pierre Langlamet, Antonio Meneses, Arto Noras, Diana Ketler, Roland Krueger, Andrej Bielow czy Berlin Piano Quartet.

Artystka występowała m.in. w Elbphilharmonie w Hamburgu, Beethoven-Haus w Bonn, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Filharmonii Luxemburskiej czy Auditorio Nacional w Madrycie. Jej koncerty transmitowane były w Programie 2 Polskiego Radia, Norddeutsche Rundfunk, Radio Nacional España, na platformie Idagio i Telewizji Allegro HD. Wraz z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Bassem Akiki artystka dokonała również nagrania I Koncertu Wiolonczelowego G. Bacewicz dla Polskiego Radia.

Zuzanna Sosnowska naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat w Białymstoku, gdzie pasję do wiolonczeli zaszczepiła jej mgr. Grażyna Gedroyć. W latach 2009-2012 kontynuowała naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Z. Brzewskiego w Warszawie, gdzie pracowała pod kierunkiem prof. A. Orkisza. W 2018 z wyróżnieniem ukończyła 6-letnie studia w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze w klasie prof. Wolfganga Emanuela Schmidta. Drugi tytuł magistra uzyskała w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie, gdzie uczyła się  w klasie prof. Jensa Petera Maintza i Fernando Ariasa. W 2023r. ukończyła prestiżowe studia podyplomowe Konzertexamen w Musikhochschule w Lubece pod kierunkiem prof. Troels Svane. W 2019 i 2020r. otrzymała nagrodę specjalną Królowej Hiszpanii, była również stypendystką Fundacji Y. Menuhina, programu Villa- Musica, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci,  Deutschland Stipendium, Charlotte Krupp Stipednium,  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka woj. podlaskiego oraz Prezydenta miasta Wasilkowa. Aktywność koncertową łączy z pedagogiczną pasją  - od 2022r. prowadzi klasę wiolonczeli w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii oraz dzieli się z entuzjazmem zdobytą wiedzą i doświadczeniem podczas kursów mistrzowskich w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i Namibii. 

Aktualnie artystka gra na instrumencie autorstwa Andrzeja Bobaka z 2007 roku.